למידה רגשית-חברתית

 

:הגדרה​

התהליך שבו ילדים ומבוגרים רוכשים ומיישמים ביעילות את הידע הגישה והכישורים הדרושים בכדי להבין ולנהל רגשות, להגדיר ולהשיג מטרות חיוביות, להרגיש ולגלות אמפתיה כלפי אחרים, ליצור ולקדם מערכות יחסים חיוביות ולקבל החלטות בצורה אחראית (לקוח מאתר CASEL)

:מטרות התכנית

ליצור תחושת חיבור פנימית של האדם עם עצמו ובין האדם והעולם שמסביבו

להיכנס פנימה על מנת למצות את היכולות שלנו, כדי להשיג אושר, אהבה, שמחה – כל הדברים שאנחנו באמת רוצים מהחיים

לצאת החוצה כדי לטפח קשר חיובי עם אנשים אחרים ועם הקהילה

פיתוח היכולת לחזות את תוצאות מעשינו ואת השפעותיהם על אחרים ועל עצמנו

הכרה שכל אחד מאיתנו אחראי למעשיו ולעתידו

מעגל.png

טעימה מאחד העקרונות

 דוגמא לאחד הכללים בתוכניות שלנו הוא עיקרון המאמץ – אנחנו חיים בעידן שבו הסיפוקים המיידיים מגיחים מכל עבר וחשיבות המאמץ נדחקת בחיי היום יום. בקורסים, הילדים לומדים שבסופו של דבר הדברים שהם השיגו תוך כדי מאמץ הם אלה שיסבו להם אושר ויביאו לסיפוק ותחושת מיצוי וגאווה אמיתיים

​​

:כיצד אנו ממחישים זאת? להלן מספר דוגמאות מהשיעור

גיל 5-7 – הילדים משחקים במשחק הבלונים – משחק עם 3 רמות שבכל רמה עליהם לשמור על מספר בלונים גבוה יותר באוויר. לאחר שהילדים מבינים שהם הכי נהנו ברמה "הכי קשה" כשמספר הבלונים היה גבוהה, הם מבינים שדווקא שהיה להם קשה והם היו צריכים להשקיע מאמץ הם הרגישו סיפוק הכי גדול.

גיל 8-12 – הילדים צופים בסרטון אנימציה "הפאזל המוכן מראש" שבו מסופר על ילדה שאוהבת מאוד להרכיב פאזלים אך לפעמים היא מרגישה תסכול מהקושי להרכיב את כל החלקים. יום אחד ההורים שלה מחליטים להפתיע אותה ומרכיבים את הפאזל במקומה אך למרבה ההפתעה הילדה מאוכזבת עוד יותר ומסבירה להם שלמרות הקושי, ההנאה והסיפוק שלה מגיעים כשהיא מצליחה להרכיב את הפאזל למרות המאמץ הגדול שהוא דרש.

גיל 13-18 – בני הנוער מנסים לפתור חידות שונות ובכל פעם המורה מגלה להם ישר את התשובה. לאחר מספר נסיונות הנוער מתחיל להתרעם על המורה שמגלה להם כל כך מהר את התשובה מבלי לתת להם לנסות לפתור בעצמם. מנקודה זו נוצר דיון מדוע במשחק אנחנו מחפשים את המאמץ ונהנים ממנו בעוד שבחיים הרבה פעמים אנחנו בוחרים "בדרך הקלה". הנוער מבין שההצלחות האמיתיות מגיעות מדברים שהם הרוויחו והשקיעו מאמץ עבורם.