תכנית האור שבתוכי

 

לגילאי 5-7

 

השהות בגן ובבית הספר דורשת שילוב של יכולות לימודיות, רגשיות וחברתיות.  ילדים שמבלים את זמנם הגדול במוסד חינוכי ובלמידה בבית הספר באופן רציונלי, זקוקים לכישורים רגשיים-חברתיים בבניית קישרי למידה הדרושים להצלחה אקדמית ואווירה כיתית טובה. בנוסף אי אפשר לצפות מתלמידים ללמוד בצורה אפקטיבית אם הם מוצפים בבעיות רגשיות והתנהגותיות שיכולות לנבוע ממגון אירועים בחייהם. כיום ישנה הכרה שתפקיד המוסד החינוכי הוא לא רק לקדם ידע עיוני ומקצועי אלא גם לפתח את התלמידים מבחינה רגשית וחברתית.

 

תוכנית "האור שבתוכי"  מבוססת על גישה לפיתוח התנהגות שמטרתה לגרום לאיזון בין שלושת תחומי החיים – ידע, גישה ומיומנויות. לפיכך, תוכניות כישורי החיים צריכות לשלב מרכיבים פסיכולוגיים והקניית מיומנויות בין אישיות במטרה לעזור לתלמידים לרכוש כלים שיובילו את חייהם לנתיב בריא ופרודוקטיבי  בשלושה תחומים:מיומנויות חשיבה – שיפור התחומים הלוגיים של המוח ופיתוח יכולת לפתרון בעיות וקבלת החלטות. מיומנויות חברתיות -  כולל מיומנויות של יחסים בין אישיים, שיתוף פעולה וכדומה. ומיומנויות רגשיות – היכולת להיות מודע לעצמך ולהרגיש בנוח עם עצמך התחום השלישי כולל מיומנויות של ניהול עצמי – יכולת לניהול רגשות, להתמודד עם לחץ ועמידה בפני לחץ חברתי

 

התכנית מרכזת מושגי יסוד בסיסיים מהתכנית "לנצח במשחק החיים" ומפשטת אותם בדרך חוויתית תוך שימוש בסיפורים, הצגות, יצירות, משחקים ומצגות.

העקרונות המרכזיים של השיעורים הם חברות ונתינה, וניהול רגשות והתנהגות, המדריכים מיומנים בשימוש בסיטואציות הכיתתיות והיום-יומיות בכדי להעביר את המסרים הנלמדים.

התוכנית עובדת בשיתוף פעולה עם ההורים בכדי להמשיך ליישם את הנלמד גם בבית.

 

במסגרת שעות הלימודים -ההורים מקבלים סיכום שיעור בכל שבוע ומוזמנים להשתתף בחלק מהשיעורים.

בחוגים במרכז הקהילתי - יש המלצה לנוכחות ההורים מלאה בשיעורים.

לתוכנית האור שבתוכי יש אישור של משרד החינוך

sfk7_edited.jpg